,,Je to jeden z najskvelejších vojakov, ktorých som v tejto vojne poznal."
(Maršal F. Foch)
,,Jeho duch mal najvzácnejšie vlastnosti: nezdolnú odvahu, pokojnú odhodlanosť a rozvážnu múdrosť, ktorej priamu cestu nenarušila nijaká zištná vášeň. K tomu najrozmanitejšie vedomosti, a to všetko zastreté príjemnosťou, nie príliš známou u ľudí činu."
(Francúzsky veľvyslanec
J. Jusserand)

Galéria osobnosti
Milan Rastislav Štefánik, rodák z Košarísk pri Brezovej, sa významnou mierou zaslúžil o vyslobodenie Slovákov spod národnostného útlaku v Uhorsku. Popri Masarykovi bol najvýznamnejším činiteľom Československej národnej rady v Paríži a bol hlavným organizátorom česko-slovenských légií.
V meste na Vltave a v meste na Seine

Už počas svojich štúdií v Prahe sa stal Štefánik stúpencom úzkej česko-slovenskej spolupráce. Tu sa stal aj prívržencom filozofie a politiky Tomáša Garrigua Masaryka. Po vyštudovaní astronómie na pražskej univerzite odišiel Štefánik do Paríža. Po takmer desaťročnom vedeckom bádaní sa presadil vo vede ako astronóm. Ako cudzinec sa však prebíjal životom veľmi ťažko. Za astronomickými pozorovaniami cestoval takmer po všetkých kontinentoch. Pred vypuknutím vojny získal francúzske štátne občianstvo.
Z vojaka generál...

Len čo vybuchli prvé granáty na frontoch v lete 1914, Štefánik okamžite pochopil, že v tejto vojne sa bude rozhodovať aj o osude utláčaného slovenského národa. Keďže Francúzsko bojovalo proti Nemecku a Rakúsko-Uhorsku. Štefánik narukoval a prihlásil sa do francúzskeho letectva. Napriek krehkému zdraviu a nevysokej postave svojou odvahou, húževnatosťou a vynaliezavosťou dosiahol v armáde významné úspechy. Za štyri roky sa stal z obyčajného vojaka generálom francúzskej armády. K tejto vysokej hodnosti mu napomohla najmä jeho politická činnosť. Po zranení na srbskom fronte, kde takmer prišiel o život, sa vrátil do Paríža. Tu sa zoznámil s Edvardom Benešom. Prostredníctvom svojich vplyvných známych vo francúzskych diplomatických kruhoch umožnil Masarykovi rozhovory s ministerským predsedom Briandom a ďalšími významnými osobnosťami.
Bojovník za česko-slovenský štát
Ako podpredseda Československej národnej rady Štefánik venoval všetky svoje sily boju za česko-slovenský štát. Napriek tomu, že jeho zdravotný stav sa po ťažkej operácii žalúdka zhoršoval, nepoznal odpočinok. Bol všade tam, kde boli najťažšie úlohy. V lete 1916 odcestoval do Ruska, kde pomáhal organizovať česko-slovenské vojsko. Začiatkom roku 1917 odcestoval do USA, aby aj tam organizoval nábor dobrovoľníkov. Keď sa česko-slovenské légie v Rusku dostali na jeseň 1918 do ťažkostí, Štefánik odcestoval na Sibír. Štefánik bol vynikajúci organizátor a skvelý diplomat. Bez jeho obetavej činnosti by Československá národná rada nemohla splniť svoju úlohu – vybojovať samostatné Česko-Slovensko. V novej republike sa stal generál Štefánik ministrom vojny v česko-slovenskej vláde. 4. mája 1919, keď sa vracal na Slovensko, zahynul pri havárii lietadla pri Bratislave. Keďže okolnosti havárie neboli nikdy objasnené, o Štefánikovej smrti sa dodnes medzi ľuďmi rozprávajú rôzne legendy.
Ak by informácií bolo málo:
Pátrajme spoločne!
Za akých okolností sa podľa svedectva majora Fourniera zrútilo Štefánikovo lietadlo?
A ak už toto všetko ovládaš, pokračuj ďalej: